Rapoo- It solutions & Corporate template

אתר הנצחה ברעם
יהי זכרם ברוך.

דף הנצחה לקרטלה הוגו ז"ל
(15/06/1925 - 20/09/1985)     (  -  )

הוגו קרטלה נולד בטריאסט איטליה בשנת 1923. למד בביה"ס היסודי והתיכוני במגמה הומאנית בעיר זו. בסיום התיכון גויס לצבא האיטלקי עד תום מלחמת העולם השנייה. אחרי המלחמה התחיל ולא סיים למודי כימיה באוניברסיטה במודנה. הפסיק את לימודיו והחל לעבוד כסוכן נוסע עבור בית חרושת למוצרים קוסמטיים.
עדה והוגו הכירו ב-1961 כשעדה נסעה לטריאסט עקב מחלת אביה. לאחר חזרתה ביקר הוגו בארץ פעמיים, בעיקר בברעם, עד שבשנת 1963 החליט לחיות כאן, "בעקבותייך, ולא מטעמים אידיאולוגיים", כפי שאמר לעדה לעיתים.
כאן, בראשית דרכו הקיבוצית, עבד ברפת תקופה די ארוכה. לאחר מכן, בבניין ובמאי 1967 יצא לקורס מצילים בגבעת-ברנר. באותה שנה נחנכה בברעם בריכת השחייה למרות שעדיין העבודות לא הושלמו עקב מלחמת ששת הימים. הוגו טיפל בסדורים הכרוכים בהחזקת הבריכה ועבד בה כמציל, וכמאמן שחייה של הילדים. מאז נקשר שמו לבריכות השחייה של ברעם ומטולה.
עד לפתיחת הבריכה בברעם שימש הוגו כמלווה קבוע בנסיעות השבועיות של חברת הילדים לרחצה בבריכת השחייה של גרדוש (קבוץ פרוד היום). בחודשי החורף עבד בסככת האריזה עד האביב, כאשר היה מתחיל להכין את הבריכה לחודשי הקיץ. שמו הלך לפניו בכל הקשור למקצוע המציל.
בין השנים 1973 -1980 גר הוגו במטולה עד שחזר לברעם לאחר מותו הטראגי של גבי ז"ל.
עם חזרתו לברעם חזר גם לעבודתו בבית האריזה, ושימש כיועץ ועוזר בטפולים וההכנות הדרושים לקראת פתיחת הבריכה בקיץ.
בשנת 1983 חלה הוגו ואושפז בבית החולים בפעם הראשונה. נפשו וגופו לא עמדו לו. מחלתו גברה עליו. נפטר ב-20.9.1985
 
רבקה (דברים על קברו).

לפני עשרים ושלוש שנים חזרה עדה מאיטליה לברעם יחד עם הוגו. ההסתגלות ההדדית לא הייתה קלה. הוגו למד להכיר אותנו ואת דרך חיינו ואנחנו למדנו להכיר אותו. לא תמיד התנהל הכול על מי-מנוחות, אך במשך הזמן, אחרי שנולדו הבנים גבי ודן, הפך הוגו חלק מהנוף החברתי והאנושי של ברעם. פגשנו בו בקיץ בבריכה ובחורף בבית האריזה.
לימים נפרדו הדרכים. הוגו עבר למטולה בה רכש ידידים רבים, אך הקשר לברעם ולבנים היה עז וחזק, ופגשנו בו מדי שבוע בשבוע כשהוא מבלה עם בניו. עמוקה מאד הייתה אהבתו לגבי ודן והוא דאג להם, פינק אותם והעניק להם את כל חום לבו. האסון הגדול שפקד את עדה והוגו במותו של גבי היה לו קשה מנשוא ושבר את חוסנו. הוא חזר אלינו אדם אחר, מסוגר יותר, מופנם וחולה. את שארית כוחו השקיע בעבודה ובדאגה רבה לדן.
מי שהכירו מקרוב יכול היה לעמוד על השכלתו הרחבה. הייתה בו תשוקה עצומה לקריאת ספרים, אותם ממש בלע. ערימת הספרים ליד מיטתו הייתה עשירה ומגוונת, החל מספרי היסטוריה וכלה בספרות קלאסית ומודרנית. כמו בספרות היה בקי בפוליטיקה הישראלית. אני זוכרת עד כמה נדהמתי כשראיתי אותו מצביע בבחירות לכנסת. הוא אמר לי: "אני לא מסוגל לחיות במדינה שאינני שותף בהחלטותיה". לימים התברר לי שהוא בקי גם בחוקי היהדות, במסורת ובמנהגים.
בתקופה האחרונה צפינו בחרדה במחלתו. פעם אחר פעם ניכנס לבית חולים ויצא משם לאחר זמן כשהוא מאושש. עשה מאמץ לא להחסיר ימי עבודה בבית האריזה ולעבוד ככל יכולתו. לפני כחודש ביקר בברעם פרנקו – אחיה של עדה. להוגו הייתה זו תקופה טובה. שעות ישבו יחד, שוחחו והעלו זיכרונות. אבל מחלתו גברה ושוב אושפז בבית החולים. קיווינו שיחלים גם הפעם, יחזור הביתה ויספיק ללוות את דן בלכתו לצבא ובשובו מהשרות, אולם גופו ולבו לא עמדו לו והוא קרס ונפל.
אנו כואבים ואבלים עם עדה ודן ושולחים להם את מלוא תנחומינו.
ולך, הוגו, שהגעת למנוחת עולם, תנוח בשלום על משכבך. הנה נתחברת שוב לבנך שכל-כך אהבת –לגבי. 
הוסף< חזרה לאתר הנצחה
baram abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות